8.4.2024 – Svetovni dan Romov

09.04.2024 | Avtor Mateja Hlebec | Objavljeno v Krtki, Pri nas se dogaja

8. aprila obeležujemo svetovni dan Romov. Na ta dan so leta 1971 v Londonu na prvem svetovnem kongresu Romov uradno sprejeli ime Romi za vse pripadnike tega naroda.

S tem imenom so potrdili svojo identiteto, sprejeli svojo zastavo in himno, država Indija pa jih je uradno priznala za svoje nekdanje prebivalce.

Ime Romi v prevodu pomeni ljudje – Rom je človek, moški; Romni pa ženska, žena.

V Otroškem vrtcu Metlika že vrsto let obratuje oddelek, ki ga obiskujejo romski otroci. Kar nekaj romskih otrok obiskuje tudi redne oddelke vrtca.

Ob svetovnem dnevu Romov so otroci skupine Krtki medse povabili starše, bratce in sestrice. Vrtčevskim otrokom so predstavili svoje delo, kdo jih pripelje v vrtec ter česa vse se skozi igro naučijo.

Pripravili so razstavo izdelkov ter kratek film.

Deklice skupine Krtki so z Marijino sestro Antonijo, ki obiskuje OŠ Metlika, ter romsko pomočnico, ki je zaposlena v vrtcu preko javnih del, zaplesale čisto pravi romski ples.

ČESTITKE OB SVETOVNEM DNEVU ROMOV.