NALEZLJIVE BOLEZNI
Za obvladovanje in preprečevanje nalezljivih bolezni v vrtcu je pomembno, da so v vrtcu samo zdravi otroci in zaposleni. Otrok, ki je ravnokar prebolel nalezljivo bolezen oziroma je še v fazi okrevanja, se v vrtcu ne počuti dobro in potrebuje domačo oskrbo, bližino staršev in počitek.
Dolžnost vzgojiteljic je, da zavrnejo otroka, ki že ob prihodu v vrtec kaže bolezenske znake, saj s tem pred nalezljivo boleznijo zaščitijo ostale otroke. Podlaga za to je Zakon o nalezljivih boleznih (Ur. l. RS, št. 69/95), ki v 4. členu navaja, da ima vsakdo pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi. Če se bolezenski znaki pojavijo šele v vrtcu, so starši dolžni priti po otroka takoj, ko jih o tem obvesti vrtec.
O pojavu oziroma sumu na nalezljivo bolezen je vrtec dolžan obvestiti Nacionalni inštitut za javno zdravje, zato prosimo starše, da redno javljajo v vrtec pojav nalezljive bolezni, driske ali bruhanja pri otrocih. Strokovne delavke informacije prenesejo vodstvu in organizatorki prehrane in zdravstveno-higienskega režima (OPZHR).
Kljub temu pa je vrtec prostor, kjer je možnost okužbe večja zaradi večjega števila oseb v zaprtih prostorih, telesne bližine, skupne uporabe igrač itd. Otroci, ki se prvič vključijo v vrtec, praviloma na začetku več obolevajo, ker z določenimi mikroorganizmi še niso bili v stiku in si mora organizem odpornost šele pridobiti.
Osebe so kužne že pred pojavom prvih bolezenskih znakov, zato naj vsi zaposleni in uporabniki vrtca preventivno delujejo na tem področju. Pomembna je:
Tveganje za širjenje nalezljivih bolezni v vrtcu lahko zmanjšamo z naslednjimi ukrepi:
ŠIRJENJE NALEZLJIVIH BOLEZNI
Nalezljive bolezni se širijo na več načinov. V vrtcu smo lahko izpostavljeni predvsem:
DAJANJE ZDRAVIL
V vrtcu po pravilu ne dajemo nobenih zdravil. Izjemoma lahko damo zdravilo, npr. pri povišani telesni temperaturi, vendar moramo imeti predhodno pisno privolitev staršev oz. skrbnikov. Ob pojavu že znane bolezni ali poslabšanju kronične bolezni, npr. vročinski krči, astma, pa moramo imeti za dajanje zdravila predhodno pisno privolitev staršev oz. skrbnikov s soglasjem zdravnika in navodila o dajanju zdravila, ki jih je dal zdravnik.
Otroci naj ostanejo doma, dokler od zadnje driske ali bruhanja ne mine vsaj 48 ur ali dva dni po prenehanju vročine.
Preprečujmo nalezljive bolezni
Priporočila za ukrepanje v vrtcu ob nujnih stanjih in nenadno nastalih bolezenskih znakih
Vključitev otroka v vrtec po preboleli nalezljivi bolezni
Župančičeva cesta 1, 8330 Metlika
07/3691280 (tajništvo)
07/3691284 (Polžki, Pikapolonice, Račke in Miške)
07/3691288 (Muce, Žabice in Sončki)
07/3691286 (Palčki, Ježki, Čebelice, Zvezdice in Medvedki)
07/3691285 (Zajčki, Metuljčki, Ribice in Lisičke)
Otroški vrtec Metlika - Vse pravice pridržane 2022 © - Zasebnost in piškotki - Pravne informacije - Prijava