Poročilo

16.07.2017 | Avtor Iva Plut | Objavljeno v Zdravje v vrtcu

POROČILO

POROČILO PROGRAMA ZDRAVJE V VRTCU

V šolskem letu 2016/2017 se je Otroški vrtec Metlika prvič vključil v projekt Zdravje v vrtcu. Prednostne naloge projekta so:

Postaviti varovanje in krepitev zdravja med svoje prioritetne naloge.
Izvajati aktivnosti za varovanje in krepitev zdravja; primeri aktivnosti:
–          Zobozdravstvena vzgoja

–          Zdrava prehrana

–          Narava in varovanje okolja

–          Osebna higiena

–          Varno s soncem

–          Varnost v prometu / na igrišču

–          Duševno zdravje

–          Gibanje

–          Svetovni dnevi povezani z zdravjem

–          Zdrav način življenja

Preden otrok zapusti vrtec (pred vstopom v šolo), si ogleda tri lutkovne filme: Ostal bom zdrav, Dobili bomo dojenčka in Čiste roke za zdrave otroke ter ob temu izvaja spremljajoče aktivnosti, vezane na vsebino.
V projekt so se vključili otroci in vzgojitelji/ce ter pomočniki/ce vzgojiteljic/ev skupin Polžki, Pikapolonice, Račke, Želvice, Miške, Zajčki, Lisičke, Žabice, Muce, Sončki, Palčki, Zvezdice, Slončki, Medvedki in Krtki.

Aktivnosti po skupinah:

Polžki: spodbujanje in razvijanje gibalnega razvoja otrok, čarobna hišica, Odgovorno s hrano, Varno s soncem, umivanje rok.

Pikapolonice: zdrava malica, igre na snegu, jutranje gibalne minutke, ločevanje odpadkov, umivanje rok, zaščita pred soncem.

Račke: umivanje rok, Varno s soncem, sprehodi, vadbena ura v telovadnici.

Želvice: Varno s soncem, umivanje rok, sprehodi.

Miške: okušanje sadja, vsak dan ena sestavina, gibanje, igre na snegu, umivanje rok in brisanje nosu, kaj jemo, smeti pobiramo, čisto živimo, igre brez igrač, bosonogi povsod, Varno s soncem.

Zajčki: gibanje za zdravje, skrb za sebe, gibanje na prostem, zdrava prehrana, bacili in bakterije, Varno s soncem.

Lisičke: jabolko.

Žabice: pravilno umivanje rok, voda – vir življenja, gibanje za zdravje, hitre noge, zdrava hrana.

Muce: zobozdravstvena vzgoja, osebna higiena, zdrav način življenja, Varno s soncem, dojenčki – bratci in sestrice.

Sončki: gibanje, umivanje rok, prehrana, Tradicionalni slovenski zajtrk, koliko sladkorja pojemo, zobna preventiva, Varno s soncem.

Palčki: zdrava prehrana, oživljanje, zobna preventiva, škatla zdravja, higiena kihanja in kašljanja, gibanje, reciklirana kuharija, Varno s soncem, umivanje rok, Odgovorno s hrano.

Zvezdice: umivanje rok, zdrava prehrana, kaj naredimo, če zbolimo, Varno s soncem, povej kako se počutiš, moj vrtec čist in urejen, od semena do rastline.

Medvedki: zdrava prehrana, ogled lutkovnih filmov za krepitev in varovanje zdravja.

Krtki: zobna higiena, umivanje rok, Tradicionalni slovenski zajtrk, dejavnosti eko projekta, Varno s soncem, sprehodi, zdrava prehrana, ogled lutkovnih filmov za varovanje in krepitev zdravja.

Slončki:  pravilno umivanje  zob, učenje pesmic o zdravju, delavnica  čiste roke za zdrave otroke, Tradicionalni slovenski zajtrk, ločevanje odpadkov, sprehodi in pohodi, joga za otroke, gibanje, duševno zdravje.